Girişimcilik Duygusal Bir Roller Coasterdır

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik kar elde etmek için bir işletmen veya işletme kurarken ve ölçeklendirirken bunu yapma eylemidir.

Ancak temel bir girişimcilik tanımı olarak biraz sınırlayıcıdır. Daha modern girişimcilik tanımı aynı zamanda büyük sorunları çözerek dünyayı dönüştürmekle ilgilidir. Sosyal değişimi başlatmak, yenilikçi bir ürün geliştirmek veya hayatı değiştirecek yeni bir çözüm sunmak gibi.

Girişimcilik tanımında bize söylenmeyen şey, girişimciliğin insanların kariyerlerini ve hayallerini ellerine alıp kendi tercihleri doğrultusunda yönlendirmek için yaptıkları eylemler olmasıdır. Kendi şartlarınıza göre bir hayat inşa etmekle ilgili bir süreçtir. Patron yok, kısıtlayıcı programlar yok, seni engelleyen bir şeyler veya kişiler yok. Girişimciler dünyayı dünyadaki herkes için daha iyi bir yer haline getirmek için ilk adımı atabilirler.

Girişimci Kimdir?

Kar elde etmek amacıyla iş kuran kişidir. Bir girişimci ilk online mağazasını kuran bir kişi veya yeni başlayan serbest bir çalışan olabilir. Girişimci kişinin aslında temelde karşılığı başladığı yer ile son bulacağı yerin aynı olmasıdır. Eğer girişimci zihniyetin karlı bir iş kurma üzerine odaklandıysa sen girişimci tanımına uyarsın.

Bununla birlikte girişimcinin anlamı, bir işletme veya iş yaratan olmaktan çok daha fazlasını içerir. Girişimciler dünyanın en güçlü dönüştürücülerinden bazılarıdır. Elon Musk’ın insanları Mars’a göndermesi fikrinde, Bill Gates ve Steve Jobs bilgisayarları her evin bir parçası haline getirirken dünyayı farklı şekilde hayal eden girişimcilerdir.

Girişimciler ortalama bir insanın yalnızca sıkıntı ve problemleri gördüğü olasılıkları ve çözümleri görür.  Bir girişimcinin kim olduğunu anlamak, daha fazla insanın dünyaya kattıkları değeri fark etmesine yardımcı olabilir.

Girişimciliğin Anlamı

Girişimciliğin anlamı dünya da bir değişiklik yapmak için harekete geçen bir girişimciyi içerir. Startup girişimcileri, her gün birçok kişinin mücadele ettiği bir sorunu çözsün, insanları daha önce hiç kimsenin sahip olmadığı bir şekilde bir araya getirsin veya toplumu ilerleten devrimci bir şey inşa etsin, hepsinin ortak bir tarafı vardır: Harekete geçmek.  Girişimcilik fikirlerin uygulanması ile ilgilidir.

Girişimcilik içerisinde heyecan duygularınızın olduğu hedeflerinize bağlı kalarak yaşadığınız inişleri ve çıkışları olan bir süreçtir. Eğer bir fikriniz varsa ve girişimci olmak istiyorsanız hedefinize odaklanın ve nedenlerinizi aklınızda tutun.